nedeľa 14. októbra 2012

Rozprávka o dvoch kozliatkach s dobrým koncom.


alebo otvorený dopis predsedovi Spoločnosti Prometheus pánovi Romanovi Hrádeckému.


Zo stránky Spoločnosti Prometheus.Citujem:
Na základe informácie od člena Spoločnosti Prometheus (ďalej len SP) sme sa dozvedeli, že v regionálnej tlači, v týždenniku MY ORAVSKÉ NOVINY, bol zverejnený článok o vykrádani motorových vozidiel ku ktorému bol použitý na prvej strane titulok DLHOPRSTÍ ATEISTI Zlodeji kradli, kým sa ľudia modlili. V samotnom článku však nikde nebola uvedená informácie že by zlodeji, ktorých zadržala polícia, vyjadrovali svoj svetonázor, ktorým mal byť podľa titulku ateizmus.
Toľko citát. Zdroj http://prometheus.unas.cz/myon.htm
                             http://slovakia.humanists.net/myon.pdf

Idú dve kozliatka oproti sebe. Prídu k lávke cez potok a hoci vidia, že lávka je úzka, vykročia na ňu obe. Stretnú sa v strede nad potokom a ani jedno nechce cúvnuť. Chvíľu sa dohadujú, ako je zrejmé zo zverejneného rozhovoru na stránke spoločnosti Prometheus, až nakoniec jedno povie:
Určite sme to nemysleli tak, ako popisujete, a úmysel hanobiť skupinu osôb bez vyznania musím odmietnuť. A, opakujem, osobne a aj za noviny sa ospravedlňujem za tú formuláciu avíza. Skúste teda ešte pár klikov na klávesnicu a napíšte mi, či naozaj trváte na zverejnení Vášho protestu a ospravedlnenia, ktoré ste nám poslali. Čakám Vašu odpoveď.
A to druhé kozliatko registrované v zozname osôb spolupracujúcich s ŠTB (http://www.cibulka.com/cgi-bin/osoby.exe?code=W) pod maštaľným menom Eso , registračný zväzok 16574 , Hrádecký Roman, dátum narodenia 01.08.1959, dôverník, Banská Bystrica ) zamečalo, že len ono chce mať pravdu. A tak šéfredaktorka týždenníka MY ORAVSKÉ NOVINY cúvla a nechala samozvaného hovorcu ateistov a ľudí bez vyznania prejsť. Lebo múdrejší ustúpi.

O čo teda ide?

Týždenník MY ORAVSKÉ NOVINY zverejnili prípad trestného činu krádeže a z marketingových dôvodov ako je to už zvykom na Slovensku zmietajúcom sa v mediálnom gýče a bulvárnosti zvykom, dali tomu nadpis Dlhoprstí ateisti. Zlodeji kradli, kým sa ľudia modlili. S podobnými fígľami novinárov a redaktorov sa stretávame veľmi často, denne a na každom kroku. Pána predsedu Spoločnosti Prometheus Rommana Hrádeckého však nenapadne protestovať proti úrovni novinárskej etiky. Vzatie ľahkej irónie z nadpisu článku niekým ako urážka presvedčenia kresťanofóbnych osôb musí vzbudiť pohŕdavý úsmev na tvári každého čitateľa, ktorý nemá trpaslíčie srdce. Pán Hrádecký však k takým nepatrí. A tak s odhodlaním chrániť česť a nactiutŕhanie sadol za svoj "persónalkompjúter" a vytvoril kauzu. Medzi pospolitým ľuďom používajúcim zdravý sedliacky rozum sa tomu hovorí "búrka v pohári vody". A je na to aj liek, opäť zo studnice múdrostí mnohých generácií tohoto národa: "Nerobte z komára somára". Pán Hrádecký však zrejme nepozná tieto stáročiami osvedčené múdrosti. A možno aj pozná, len riadiť sa nimi mu príde akosi zaťažko. A tak na titulnú stránku svojho portálu zavesil kauzu diskriminácie ateistov, ktorá sa nekonala a bola kauzuou iba ak v hlave pána Hradeckého. Ten všetko zaklincoval takto:
Ostával len dúfať, že v budúcnosti nebudeme svedkami podobných nekorektných vyjadrení na adresu občanov bez náboženskeho vyznania v iných médiach. Zároveň pri tejto príležitosti chceme požiadať všetkých, ktorí zistia podobné nekorektné formulácie, či informácie, alebo vyjadrenia, ktoré sa dajú overiť aby nám ich zasielali na kontakty uvedené v spodnej časti tejto stránky.
Spoločnosť Prometheus

Musím Vám pripomenúť, pán Hrádecký, že v článku MY ORAVSKÉ NOVINY sa spomínali ateisti a nie osoby bez vyznania, čo je obrovský ale skutočne obrovský rozdiel. Za druhé, nikto Vám nedal právo vystupovať v mene všetkých ateistov a už vonkoncom nie v mene veriacich, ktorí sa rozhodli neprihlásiť sa k náboženskému presvedčeniu, pretože ho považujú za osobnú vec. Vo svojich mailoch sa okrem iného vyznávate k uctievaniu princípov slušnosti, úcty a spravodlivosti. Vzhľadom k tomu Vás žiadam o ospravedlnenie za vytváranie klamlivého dojmu, že ste predsedom združenia zastupujúcich všetkých ateistov. Súčasne zdôrazňujem, že nemáte morálne právo sa vydávať za človeka reprezentujúceho ľudí bez vyznania a bez ich poverenia nemáte právo, v duchu princípov, ku ktorým ste sa verejne prihlásili a to menovite k vyznávaniu k princípov úcty, slušnosti a spravodlivosti, vydávať prehlásenia a žiadosti na ospravedlnenie a nápravu. Ak tak činíte, konáte zavádzajúco a nekorektne.

Pán Hradecký sa na jednej strane hlási k princípom spravodlivosti a humanistickým ideálom. To je chválihodné. Lenže ak je páchaná tá istá krivda na človeku iného názorového presvedčenia ako je to jeho, tu už odvracia tvár od skrivodlivosti, ba práve naopak, sám ju podporuje. A zdôvodnenie je šokujúce. S ohľadom na racionalizmus považuje za potrebné poukazovať na agresivitu, nezmyselnosť a škodlivosť náboženstva v dnešnom svete. A aké racionálne vyjadrovacie prostriedky pán Hrádecký používa? Ako dôkaz racionality ateistov, ktorých vraj zastupuje pán Hradecký, vkladám obrázok:


Pán Hradecký tento druh argumentácie nazýva slušnou satirou. Hoci portál Spoločnosti Prometheus nemá nič spoločné so satirou. Je to hrubé zneváženie náboženského cítenia katolíkov. Takéto konanie však nepoburuje len veriacich, ale aj ateistických intelektuálov a argumentačný primitivizmus a fanatizmus zašiel priďaleko na to, aby iní ateistickí intelektuáli mlčali. Nedávny názorový konflikt medzi takpovediac liberálnymi a fundamentalistickými stúpencami sekulárneho humanizmu vyústil aj do medializovanej mailovej prestrelky, ktorú približuje na svojom blogu pán Škoda v článku "Vírenie medzi humanistami po Dni humanistov 2012". A veru odzneli veľmi ostré slová:

Odpoveď doc. E. Chmelára R. Škodovi.
Odpoveď od doc. Chmelára prišla obratom už 7. júla 2012:
Pán Škoda, už som Vám raz povedal, že ste fanatický dogmatik a jediný rozdiel medzi Vami a inkvizítormi je v tom, že neveríte v boha. Váš výklad humanizmu sa už ponáša na sektárstvo. Rád by som podotkol, že jedným zo základných znakov humanizmu je tolerancia, ktorej Vy nemáte ani zamak, ale nebudem s Vami zbytočne strácať čas, lebo Vy nepočúvate fakty, iba svoje predstavy. Asi by Vás roztrhlo od jedu, keby ste sa dozvedeli, že prítomným sa moja prednáška veľmi páčila. A dúfam, že Vás ako člena Spoločnosti Prometheus neurazilo, že Cenu humanistov dostala veriaca evanjelička. Buďte taký dobrý a už ma neobťažujte. Šetrite si zdravie.
E. Chmelár

Vráťme sa teda k rozprávke o dvoch kozliatkach. Pani Vojtaššáková, šéfredaktorka týždenníka MY ORAVSKÉ NOVINY múdro ustúpila predsedovi Spoločnosti Prometheus vidiac pred sebou maily človeka s trpaslíčim  srdcom. Pán Hrádecký sa jej za to odmenil zverejnením mailovej korešpondencie. No ktovie, raz to možno šéf SP zaradí aj do svojho životopisu. Podobne, ako Napoleon vojnu o Waterloo. Len s tým, že tento capko si svojím nastojčivým naliehaním na vynútenom ospravedlnení vlastne riadne umazal svoj charakter. A ktovie, možno ani nie. Nejaký ten fliačik na hnojisku si nikto už ani nevšimne.Na takú kopu hnoja treba  poriadny bager.